S51 motorblokk
2006.11.09. 21:23
S51 motorblokk, általános szerelési útmutató
Gancz Roland 2002-11-02
A következőkben megpróbáljuk lépésről, lépésre megmutatni, hogyan kell szétszedni egy S51-es blokkot. A cikk végigolvasása után, felvetődhet benned az, hogy ez igazán gyerek játék, de szeretnénk mindenkit figyelmeztetni, hogy jól gondolja meg, mielőtt szerszámot ragad, mert rengeteg olyan probléma merülhet fel, melyek megoldása nagy szakmai felkészűltséget igényel. Hangsúlyozom, mi nem vagyunk motor szerelők, tudásunkra szakkönyvek böngészése és sok szerelgetés gyümölcseként tettünk szert. Tehát ha valaki úgy érzi, hogy nálunk jobban csinálja, mi nem vitatkozunk vele. Célunk az, hogy egy kiindulási alapot biztosítsunk azoknak, akik felelősségük teljes tudatában, mérlegelve képességeiket vállalkoznak erre a feladatra.
Áldozatunk egy 1984-ben született S51-B típusú motorkerékpár, amibe csupán 5600 km-t tett gazdája. Még sohasem volt szétszedve, teljes egészében gyári állapotú gép.
Ha úgy döntöttél nekivágsz, szükséged lesz legalább egy közepesen felszerelt konyha asztalra, feltéve hogy a szülők nincsenek otthon. Minnél több célszerszámal rendelkezel, annál gyorsabb, és élvezetesebb lesz a munka. Éppen ezért Csaba átfúrta az asztalát, hogy rögzítse azt a nagy satut, amit Marci hozott át.
Az alap szerszámokon kívűl szükséged lesz lendkerék lehúzóra, amit bármelyik szaküzletben beszerezhetsz. Ja, és jó ha kéznél van néhány üveg sör, egy rádió, és egy nagyon nagy kalapács...
Mi most ki fogjuk cserélni az összes szimeringet új, jó minőségűre, és a 3. fokozatot 24/32-re. Célszerű vásárolni tömítésgarnitúrát is, mert sok időt megtakarítunk vele. Ha nagyon spúr vagy, majd a hugod kivágja egy fagyiért.
Szimeringek:
- 20x47x7 főtengely gyújtásnál
- 20x35x7 főtengely
- 20x30x7 kihajtásnál
- 22x35x7 váltókarnál



A szétszerelést a fedél leszerelésével kezdjük. Ezek után kell leszedni valahogy a lendkereket, hogy kivehessük a gyújtást (alaplapot). A csavar, ami tartja a lendkereket előfordúl, hogy csak nagy nehezen indul meg. A képen egy olajszűrő leszedő szíj segítségével rögzítjük a kereket. Sokkal egyszerűbb, de kicsit bizarr módszer az, ha a lenkerék egyik lukán bedugunk egy csavarhúzot, hogy azzal rögzítsük. Ez nem tesz jót az alaplapnak, vigyázz, hova teszed a csavarhúzót!
A lendkerék lehúzót tekerd be jól, nehogy kiszakítsa a menetet. Vigyázz, mert az éket ilyenkor lehet elszórni!
Hogy a lánccal ne kelljen szarakodni, célszerű leszedni a lánckereket láncostul, olajostul. Ja, az olajat nehogy elfelejtsd leengedni!
 

Ha még szétbontás előtt megtisztítod a blokkot, akkor elkerülöd azt, hogy később belekerűljön a mocsok. Nagyon jó szolgálatot tesz a képen látható fúrógépbe fogható drótkefe korong. Vannak, akik nem foglakoznak mosogatással, pedig szerintünk elkerűlhetetlen. Mindent szépen le kell takarítani, a tömítés maradványokat is lehetőleg maradéktalanúl el kell távolítani. Egy koszos hengert ilyen szépen meg lehet pucolni.



A blokk széthúzása elég utálatos tud lenni. Általában sikerrel jár az, aki a képen látható módon indítja meg. A felfogató fülnél nyomod bele a csavarhúzót, elől pedig egy kalapáccsal meg tudod ütni azt a bütyköt, amibe belemegy az oldalfedél csavarja. Soha se tegyél be csavarhúzót a blokkba, mert nagyon könnyen megsérűl, és többet nem fog tömíteni. Ha így megindult, akkor a gyújtás oldali résszel felfele, azt fogva elkezdheted ütni a lánckerék tengelyt (feltéve, ha van 3 kezed, hasonló okokból erről nincs fotó sem ), és a főtengelyt, felváltva. A főtengelyt szigorúan csak egy fadarab közbeiktatásával ütheted, különben pillanatok alatt tönkremegy raja a menet. Vigyázz, hogy a blokk egyik és másik fele párhuzamos maradjon, nehogy megfeszűljön.
Ha az ember szétszed egy blokkot, valami miatt, és régiek benne a szimeringek, akkor megéri cserélni őket. Szimeringnél nagyon fontos a minőség, legfőképpen igaz ez a főtengelynél lévőkre. Az első szám, a külső méret, a második, a belső, a harmadik pedig a vastagság. Mi, jó minőségű, dupla ajkú, gumiházas szimeringeket raktunk bele. A gagyi szimeringeket már messziről megismerni kidolgozatlanságukról. Ezek hamar öregszenek, sőt előfordul az is, hogy nem szeretik a benzint. Épp ezért, megéri venni a fáradtságot, és felkeresni egy szimering szaküzletet (folynak a tárgyalások az O-ring kft-vel). A képen épp megcsiszolom a lukat, mert éles széle megsértené a szimeringet. Mindig zsírozzuk be, úgy könnyen belemegy. Ha nehezen megy be, lehet ütögetni, de csak finoman, és körkörösen, jobb lenne gumi kalapáccsal. ha elferdűl, és megszorúl ne szabad erőltetni, mert csak tönkre megy. A luk, amibe tesszük, legyen tökéletesen sima.

|



Ebben a cikkben nem tudunk kitérni az összes szerelési munkára, csupán a legfontosabb fogalmakat ismertettük. A bal oldalon a képen igen nehezezn jön le az anya. A főtengely másik vége van a satuba befogva, (lehetőleg valami puha pofába, nehogy megsérűljön.) nem pedig a fogaskerekek közé dugdostuk a csavarhúzót. A jobb oldali képen felrakom a hosszabb áttételt. Ez nem nagy ördöngősség, de jó ha kéznél van egy zéger gyürű fogó, és néhány tartalék golyó. :) Ha nincs ilyen speciális fogó kéznél, visszarakásnál ötletes megoldás, ha egy drót darab segítségével feszítjük szét a zéger gyürűt. Miután elvégeztuk a kitűzött műveleteket, nekiláthatunk, az összerakásnak.
Nagyon könnyen ki lehet felejteni a blokkból a berugó fogaskereket, illetve egy-két hézagoló alátétet. Ez a legjobb családban is megeshet néha, arról nem is beszélve, ha fogytán a sör. :) Van, aki a tömítéseket nem keni be semmivel, mi azt valljuk, hogy abból még nem lett sose baj, ha használunk valami tömítő anyagot. Az F.B.S paszta egy gyorsan kötő, erős, és tartós anyag. Igaz nem olcsó, de amit ezzel bekensz, az biztos tömíteni fog. Miután meggyőződtél arról, hogy minden a helyén van, elkezdheted összerakni a két blokk felet. Fával szabad csak ütni, ügyelve a párhuzamosságra. (Persze az igazi profik megmelegítik a blokkot, és akkor minden gyönyörűen összecsúszik) Előszőr a lánckerék-tengely csapággyal kell megküzdeni, utána a bordás-tengely csapágya, és legvégül a főtengely csapágy nehezíti az összerakást. Mikor a rés már akkora, hogy a csavarok átérnek a túloldalra, és biztonságosan bele is kapnak a menetbe, akkor már lehet velük folytatni az összehúzást, de vigyázz, hogy a kuplung kar jól álljon, különben nem megy össze.
A hengert előbb olajozzuk be, majd óvatosan, billegessük rá a dugatyúra. Vigyázz, nem kell erőlteni, ha a gyürű bele való, akkor erűltetés nélkűl kell mennie. Lényegében el is készült a blokk, már "csak" vissza kell rakni. A képen épp lemosom a főtengelyt, hogy jobban tapadjon rá a lendkerék. Aztán egy röpke gyújtás állítás (Ha kalapácsos. A hézag 0,4mm), majd lehet örvendeni, vagy kezdeni az egészet előlről.
Sok sikert kíván:Gancz Roland és Kovács Máté
További képek:

|